E mërkurë, 28 Shtator, 2022

425 nëna të moshës 15-19 vjeç në vitin 2020, kjo është mosha mesatare e nënave

- Advertisement -

Mosha mesatare e nënave gjatë vitit 2020 është 29 vjeçare, numri më i madh i nënave i përkasin grupmoshës 25-29 vjeç.

Gjatë vitit 2020, sipas Raportit të Lindjeve, i publikuar prej Agjencisë së Statistikave të Kosovës, në vendin tonë u regjistruan 21.907 lindje të gjalla.

- Advertisement -

Në statistikat e detajuara rreth grup-moshës së nënës vërehet se 425 nëna i përkasin moshës nga 15 deri në 19.

Prej tyre, sa i përket statusit martesor, sipas kategorizimit në raportin e ASK-së, 182 janë në kurorë e 243 jashtë kurorës.

Madje, në këtë raport figuron edhe një lindje e grupmoshës poshtë 14 vjeç.

- Advertisement -

Duke pasur parasysh që në këtë grupmoshë përfshihen nëna nën moshën 18 vjeçare, shqetësuese këtë dukuri po e sheh hulumtuesja në Institutin për Politika Sociale “Musine Kokalari”.

Ajo tutje ka treguar edhe për rezultatet e studimit që ka nxjerrë ky institut.

Ngjashëm këto shifra i ka konsideruar edhe sociologu, Halim Emerllahu.

- Advertisement -

Ai tutje ka treguar se çfarë duhet të ndërmerret për të vetëdijesuar shoqërinë.

Numri më i madh lindjeve nga nënat e grupmoshës 15-19 vjeç gjatë vitit 2020, rezulton të jetë në Ferizaj ku të regjistruara janë 34 lindjeve, e pastaj nga 26 lindje janë të regjistruara në Prishtinë e Gjakovë.

Në vitin 2020, numri më i madh i nënave i përkasin grupmoshës 25-29 vjeç, ku gjithsej janë të regjistruara 7824 apo 35.7%.

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjejnë njëra-tjetrën pas 32 vitesh: Nënës i bie të fikët në krahët e vajzës

Një histori e trishtë është transmetuar ditën e sotme në rubrikën “Ka një mesazh...

Kujdes nëna: Këto ushqime nuk duhet t’ua jepni fëmijëve pa bërë 2 vjeç

Stomaku dhe gjithë sistemi tretës i fëmijëve është mjaft i ndjeshëm dhe nuk mund...

Ky artikull është për ju që keni planifikuar të bëheni nëna pas moshës 40-vjeçe!

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në...

Momente prekëse, nëna me kancer ndahet mes lotësh nga i biri para se të niset drejt spitalit

Jonida është veçse 25 vjeç, por sëmundja e kancerit po ia shkurton jetën. Kur...