E shtunë, 1 Prill, 2023

4 ushqimet që ju ndihmojnë në përshpejtimin e procesit të lindjes

- Advertisement1-

Ndonëse, ende nuk ka studime nëse me të vërtetë këto katër ushqime ju ndihmojnë në përshpejtimin e lindjes, disa nga nënat kanë pohuar se ato ishin ndihmesa e tyre.

Më poshtë, mund të gjeni katër ushqimet/pijet që mund t’ju përshpejtojnë procesin e lindjes shkruan Parenting.FirstCry, transmeton GazetaShneta.

- Advertisement -

-Ananasi

Ananasi i freskët përmban një enzimë të quajtur Bromelain, e cila rrallë që gjendet diku tjetër.Bromelaina ndihmon në zbutjen e qafës së mitrës dhe stimulimin e muskujve.

- Advertisement -

-Ushqimet e djegësta

Është mjaft e zakonshme që nënat e ardhshme të konsumojnë ushqime pikante për të shkaktuar lindje, por ka efekte pozitive.

- Advertisement -

-Hudhra

Hudhra stimulon zorrët, duke ndihmuar në zbrazjen e tyre, gjë që ndihmon në procesin e lindjes.

-Mjedra e kuqe

Çaji i mjedrës së kuqe, besohet se tonifikon dhe forcon mitrën, ajo gjithashtu prodhon kontraksione në muskujt e mitrës.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...