E shtunë, 25 Qershor, 2022

4 sugjerime për gratë para planifikimit të shtatzënisë pas moshës 35-vjeçare

- Advertisement -

Dukuria për të ngelur shtatzënë pas moshës 35-vjeçare duhet se është më e preferuar nga gratë, sipas ekspertëve shëndetësorë.

Konceptimi mas moshës 35-vjeçare mund të jetë e vështirë, por nuk është e pamundur shkruan Belly Belly.

- Advertisement -

Gratë mbi moshën 35-vjeçare kanë 20% shanse për të përjetuar abort spontan. E kjo zakonisht është për shkak të anomalive kromozomale, pasi cilësia e vezës fillon të zvogëlohet.

Shumë gra përgjatë kësaj moshe janë të predispozuara që të ngelen shtatzënë me binjakë.

Kjo besohet të jetë si shkak i ndryshimeve hormonale që ndodhin me moshë.

- Advertisement -

Trupi juaj duhet të prodhojë më shumë hormonin stimulus të gjëndrës (FSH) në mënyrë që të ketë ovulim. Meqenëse, ka më pak vezë në vezoret tuaja, duhet më shumë FSH për të shkaktuar ovulim.

Në qoftë se, planifikoni një shtatzëni të tillë, ju duhet:

-Ulni stresin’

- Advertisement -

-Flini mjaftueshëm;

-Kontrolloni peshën tuaj;

-Konsultohuni me mjekun tuaj.

- Advertisement -

Share

spot_img
spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...

Komuna e Prishtinës do t’i mbështes me 500 euro lehonat me asistencë sociale

Komuna e Prishtinës do t’i mbështes me 500 euro nënat lehona të cilat janë...