E shtunë, 1 Tetor, 2022

4 problemet shëndetësore që mund të përballen foshnjet e lindura parakohe

- Advertisement -

Foshnjet e lindura parakohe mund të përballen me disa probleme shëndetësore.


Ndër këto probleme shëndetësore me të cilët të porsalindurit mund të përballen janë apnea e parakohshme, verdhëza, sindroma e distresit respirator dhe refluksi shkruan VeryWellFamily, transmeton Gazeta Shneta.

- Advertisement -

Apnea e parakohshme

Për shkak se truri dhe mushkëritë e foshnjeve nuk janë plotësisht të zhvilluara, apnea ose periudha kur frymëmarrja ndalet, ndodh në 85 përqidn e rasteve tek foshnjet e lindura parakohe.

Verdhëza

- Advertisement -

Verdhëza është lëkura e zverdhur që shkaktohet nga bilirubina, produkt i qelizave të kuqe të gjakut.Kjo gjendje prek rreth 80 përqind të foshnjeve.

Sindroma e distresit respirator

Sindroma e distresit respirator prek deri në 43 përqind të foshnjeve të lindura parakohe.

- Advertisement -

Sëmundja e refluksit gastroenzofageal (GERD)

Sëmundja e refluksit gastroenzofageal (GERD) prek rreth 50 përqind të foshnjeve të lindura parakohe.Foshnjet mund të përballen me pneumoni dhe humbje në peshë.

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Ledion Halitaj fiton çmimin e dytë si kitaristi më i mirë i ri në “Transilvania International Guitar Festival”

Rumani, i riu kosovari Ledion Halitaj, është shpallur fitues i trefishtë në Festivalin Ndërkombëtar...

11-vjeçari me autizëm tejkalon gjenitë e shkencës, shpallet më inteligjenti në botë

Një 11-vjeçar ka shënuar pikët më të larta në testin e inteligjencës duke tejkaluar...

Rrahman Jasharaj: Nga nesër nis greva në çerdhet publike

Nga nesër çerdhet publike do të fillojnë grevën në gjithë Kosovën. Kryetari i këshillit...

Greva e përgjithshme në arsim, BSPK kërkon nga kopshtet të mos kujdesen për fëmijët

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës i ka bërë thirrje edhe kujdestarëve të...