E premte, 7 Tetor, 2022

4 mënyra për të pasur një shtatzani të shëndetshme

Shtatzania është një nga kohët më transformuese dhe të parashikuara të jetës së një gruaje, sepse është procesi me të cilin jeta e re sillet në botë dhe gjithashtu nënkupton zgjerimin e një familjeje.

Gjatë shtatzanisë, një grua kalon në shumë ndryshime fizike dhe psikologjike dhe është shumë e rëndësishme që një grua të qëndrojë e shëndetshme gjatë shtatzanisë, transmeton Gazeta Shneta.

- Advertisement -

Angazhohuni në konsulta para lindjes

Deri më tani, një nga hapat më të rëndësishëm për të siguruar një shtatzani të shëndetshme është që nëna e ardhshme të marrë pjesë në konsultat e rregullta para lindjes me mjekun e saj. Kjo përfshin testin fillestar për të konfirmuar shtatzëninë.

Hani një dietë të ekuilibruar

- Advertisement -

Ajo që ham ka efekt të shkëlqyeshëm në shëndetin tonë të përgjithshëm dhe kjo është veçanërisht e rëndësishme gjatë shtatzanisë pasi ushqimi jo vetëm që do të ndikojë te nëna por edhe te fëmija i palindur.

Ushtroni

Edhe pse trupi i një gruaje është më delikat gjatë shtatzanisë, kjo nuk do të thotë se ajo nuk mund të ushtrojë aspak. Në fakt, ushtrimi rekomandohet me moderim gjatë kësaj kohe.

Përgatituni për ardhjen e foshnjës

Për të siguruar qetësinë shpirtërore pasi fëmija ka lindur dhe për t’u mbajtur i zënë jatë shtatzanisë, nëna duhet të vendosë gjërat për ardhjen e foshnjës, të tilla si paketimi i çantës për spital dhe të rregullojë dhomën e foshnjës.

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...