E mërkurë, 23 Qershor, 2021

4 këshilla të çuditshme shëndetësore, por të vërteta

Shumë metoda për të përmirësuar shëndetin tuaj janë mjaft të thjeshta: të humbni peshë, hani më shumë për të rritur energjinë tuaj, bëni më shumë gjumë, për të parandaluar dehidratim, pini më shumë ujë.


4 këshillat e mëposhtme vërtetë funksionojnë, mirëpo janë të çuditshme për të qenë të besueshme pa i provuar:

1-Për dhëmbë më të shëndetshëm, mos i lani menjëherë pas ngrënies

Mos i pastroni dhëmbët menjëherë pas ngrënies dhe pijes, veçanërisht nëse ushqimi ka qenë acidik.

2-Kur jeni të lodhur, shmangni pijet energjetike

Pijet energjetike përmbajnë pesë herë më tepër kofeinë sesa kafeja, si dhe vijnë me efekte anësore të pakëndshme si: nervozizmi, rrahja e shpejtë e zemrës, iritimin etj.

3-Kur jeni të fryrë, pini më tepër ujë

Kur ndjeheni të fryrë, pirja e ujit do ju duket se vetëm do e përkeqësojë gjendjen mirëpo shpesh edhe mund të ndihmojë. Nëse jeni në dietë të lartë me fibra atëherë trupit tuaj i duhet më tepër ujë që të funksionojë në mënyrë më efikase.

4-Shkruani shënimet me dorë

Të shkruani shënimet me tastjerë ju bën të shkruani më shpejtë dhe më shumë, mirëpo nëse e bëni këtë gjë me dorë do të mbani mend ato që keni shkruar.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Metoda natyrale për të kuruar djegien nga dielli

Në qoftë se deri pak javë më parë ankoheshit nga dimri i stërzgjatur, shirat...

Ndikimi i temperaturave të larta në shtypjen e gjakut

Shkaktarët e tensionit të lartë të gjakut janë të lidhur fort me shumë faktorë...

8 ushqime që duhet t’i konsumoni patjetër këtë verë për të marrë gjithë hidratimin që ju duhet

Nëse ka ndonjë stinë që na rikthen ose na shton edhe më shumë dashurinë...

Një maskë shumë e thjeshtë, heq puçrrat

Puçrrat janë një problem i vërtetë për shumë femra dhe meshkuj, pasi shpesh në...