E hënë, 3 Tetor, 2022

4 gabimet që s’po ju lënë të bini në peshë

Po shkoni në palestër rregullisht, keni reduktuar të ngrënin, por sërish nuk jeni aty ku donit të ishit.


Fajin mund ta kenë një nga gabimet më poshtë:

- Advertisement -

Koha që shpenzoni duke vrapuar sigurisht që është kohë e shpenzuar mirë, por nëse nuk përfshini ushtrime force në rutinën tuaj do ta keni më të vështirë t’i eleminoni kilogramët e fundit që doni të hiqni.

​5 gjëra që duart tuaja mund të zbulojnë menjëherë për shëndetin tuaj

Pjesa më e madhe e vakteve tuaja është në formë të lëngshme

- Advertisement -

Ju mendoni se jeni në rregull nëse në dietën tuaj ka më shumë lëngje. Smoothie-t janë të mira, por ato kanë tendencën të rrëshkasin në sistemin tretës pa e sforcuar fare atë, që do të thotë se trupi nuk lodhet fare për të djegur kalori.

Nuk po konsumoni asnjë lloj yndyre.

Po, yndyrnat e zakonshme janë të mbushura me kalori, por ato të shëndetshmet gjenden tek arrat, avokadot, vaji i ullirit, etj dhe janë të dobishme në procesin e dobësimit.

Nuk po numëroni kaloritë

Numërimi i kalorive dhe kontrrolli ndaj porcioneve është ende i rëndësishëm sepse ne kemi tendencën të nënvlerësojmë sa hamë dhe të mbivlerësojmë kaloritë e djegura gjatë stërvitjes.

Burimi: Women’s Health/Anabel

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...

Simptoma që tregon se duhet të keni kujdes nga lija e majmunit

Shtatë raste të lisë së majmunëve janë konfirmuar në Mbretërinë e Bashkuar që nga...