E mërkurë, 29 Mars, 2023

30+ emra vajzash, që nënkuptojnë ‘Hënë’

- Advertisement1-

Hëna është një objekt i mrekullueshëm qiellor që buron dritë në errësirë dhe rrotullohet rreth Tokës, në faza të ndryshme. Ajo e ka frymëzuar njerëzimin që në lashtësi. Madhësia, forma, pozicioni dhe pamja që ofron, janë kaq të bukura, sa i ka bërë njerëzit ta adhurojnë atë që në kohërat antike.

Më poshtë gjeni një listë me emra vajzash, që nënkuptojnë “hënën” në gjuhë të caktuara, ose kanë një lidhje me të.

- Advertisement -

1. Luna

2. Neoma

3. Elara

- Advertisement -

4. Hala

5. Amaris

6. Jaci

- Advertisement -

7. Larissa

8. Lucine

9. Candra

10. Hakidonmuya

11. Kamaria

12. Deva

13. Diana

14.  Artemis

15. Cynthia

16. Delia

17. Phoebe

18. Selena

19. Aisha

20. Alcmene

21. Aysun

22. Aylin

23. Aysu

24. Maha

25. Mahina

26. Purnima

27. Zelenia

28. Nokomis

29. Jyotsna

30. Portia

31. Mona

32. Badriyah

33. Arianrhod

34. Helene

35. Thalassa

Për kuptimin e detajuar të secilit emër, lexoni KËTU

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Psikologia Albina Krasniqi: Për t’i mësuar fëmijët, duhet t’u prijmë drejt sjelljeve që duhet t’i bëjnë

Këtë të shtunë në emisionin “Familja ime”, kemi diskutuar për sjelljen prosociale. Albina Krasniqi, udhëheqëse...

Duhet të reflektojmë nëse po “vrasim” apo jo fëmijët nga dashuria dhe padija? Nga Marsida Simo (Sociologe)

Pridërimi është një proces i gjatë dhe i vështirë. Duhet jo vetëm dije, informacione,...

Psikologia thirrje prindërve: Kujdes se çfarë emra u vëni fëmijëve, që ata të mos bullizohen

Psikologia Arbenisa Berisha-Gashi ka thënë që emri është me të vërtetë i rëndësishëm në...

Njoftim i rëndësishëm për shtesat për fëmijë

Është hapur aplikimi për shtesat për të gjithë fëmijët deri në moshën 16 vjeçare. Lajmin...