E premte, 7 Tetor, 2022

“2 Engjujt e Dragobilit, dëshmorët e parë të Lirisë së Kosovës”

Shkruan: Arbër Paçarizi


Dje me datë: 05.Prill.2021 përkujtojm me dhimbje 32 vjetorin e vrasjes së 2 nxënësve të shkollës fillore “Emin Duraku” nga fshati Dragobil, Arsim Z. Paçarizi dhe Din H. Paçarizi.

- Advertisement -

Arsim Paçarizi dhe Din Paçarizi ishin të lindur në vitin 1978, njëherët nxënës të shkollës fillore “Emin Duraku” nga fshati Dragobil, të cilët vijonin mësimet në klasën e -III-të.

Në datën e kobshme, një konvojë i ushtrisë serbe, i pajisur me arsenal të madh ushtarak, stacionohet në periferi të fshatit Dragobil, tek vendi i quajtur Golesh, pozicionimi i tyre ishte kinse për të bërë ushtrime ushtarake, mirpo në fakt qëllimi i tyre ishte për të bërë provokime dhe sulme ndaj banorëve të fshatit Dragobil.

Me skenar të planifikur, dhe të realizuar nga ushtria fashiste serbe, gjatë lojës së tyre me shokët e tjerë dhe me bagëti, me datë: 05 Prill të vitit 1989 me një breshëri plumbash çëllohen pabesisht dy fëmijët e fshatit tonë Dragobil, Arsim dhe Din Paçarizi.

- Advertisement -

Arsimi dhe Dina mbetën pa shenja jete pas sulmit kriminal serb, dhe loja e tyre u ndal përgjithmon. Trupat e pa jetë të 2 fëmijëve të pafajshëm të Dragobilit, i derguan pastaj në spitalin ushtarak për obduksion, e pastaj për t’i kthy tek familjarët e tyre në Dragobil.

Më 06.04.1989 në mesin e luleve të pranverës që nuk i lanë të rriten sikur lulet tjera, dy lule u vyshkën ende pa i shijuar begatitë e natyrës, ku në moshën 11 vjeçare u varrosën Arsim dhe Din Paçarizi.

Për këtë vrasje makabër dhe kriminale, asnjëherë nuk u dha ndonjë llogari nga institucionet shtetërore të serbis fashiste, andaj askush nuk u morë në pyetje dhe askush nuk u dënua nga dora gjakatare serbe për këtë krim ndaj fëmijëve të pafajshëm të Dragobilit.

Këta ishin ndër dëshmorët e parë nga Komuna e Malishevës, ndër dëshmorët e parë të lirisë së Kosovës. Lavdi jetës së 2 engjujve të shkollës dhe fshatit tonë Dragobil.

Qoftë i paharruar kujtimi për ta. Arbër S. Paçarizi Dragobil- Malishevë 05.04.2021 #drejtesi,#serbisafashiste,#dorakriminaleserbe,#engjujtelirise,#deshmoretelirise

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Ledion Halitaj fiton çmimin e dytë si kitaristi më i mirë i ri në “Transilvania International Guitar Festival”

Rumani, i riu kosovari Ledion Halitaj, është shpallur fitues i trefishtë në Festivalin Ndërkombëtar...

11-vjeçari me autizëm tejkalon gjenitë e shkencës, shpallet më inteligjenti në botë

Një 11-vjeçar ka shënuar pikët më të larta në testin e inteligjencës duke tejkaluar...

Rrahman Jasharaj: Nga nesër nis greva në çerdhet publike

Nga nesër çerdhet publike do të fillojnë grevën në gjithë Kosovën. Kryetari i këshillit...

Greva e përgjithshme në arsim, BSPK kërkon nga kopshtet të mos kujdesen për fëmijët

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës i ka bërë thirrje edhe kujdestarëve të...