E martë, 28 Mars, 2023

11 vjeçari me nevoja të veçanta që nuk arriti të shkojë në shkollë

- Advertisement1-

11 vjeçari nga fshati Kishnicë e komunës së Graqanicës, Festim Gashi, me nevoja të veçanta, të hënën nuk arriti të shkojë në shkollë në ditën e parë të gjysmëvjetorit të dytë.


Rruga përpjetëze që shpie në shkollën “Ditët e Minatorit” në të cilin ai vijon mësimin në klasë të gjashtë, pati borë dhe në të ai bashkë me të ëmën nuk pati mundësi të ngjitej.

- Advertisement -

Në këtë situatë, e ëma e tij Shqipe Gashi tha se u ndie keq që i biri me gjithë dëshirën e madhe nuk arriti të ishte prezent në klasë në ditën e parë të gjysmëvjetorit të dytë.

Drejtori për shërbime publike në komunën e Graqanicës, Vlladica Trajkovic tha se përvec rrugëve me prioritet të fshatit që i kanë pastruar e kanë llogaritur edhe rrugën që shpie për në shkollë, mirëpo sipas tij kamionët nuk kanë arritur të ngjiten e të kryejnë punën e tyre në këtë tatëpjetëze prandaj këtu është intervenuar vetëm me krypë.

Ndërsa në drejtorinë e kulturës dhe arsimit të kësaj komune thanë se shkolla është ndërtuar në këtë pjesë për shkak se nuk kanë pasur asnjë parcelë në pozitë të rrafshët.

- Advertisement -

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Psikologia Albina Krasniqi: Për t’i mësuar fëmijët, duhet t’u prijmë drejt sjelljeve që duhet t’i bëjnë

Këtë të shtunë në emisionin “Familja ime”, kemi diskutuar për sjelljen prosociale. Albina Krasniqi, udhëheqëse...

Duhet të reflektojmë nëse po “vrasim” apo jo fëmijët nga dashuria dhe padija? Nga Marsida Simo (Sociologe)

Pridërimi është një proces i gjatë dhe i vështirë. Duhet jo vetëm dije, informacione,...

Psikologia thirrje prindërve: Kujdes se çfarë emra u vëni fëmijëve, që ata të mos bullizohen

Psikologia Arbenisa Berisha-Gashi ka thënë që emri është me të vërtetë i rëndësishëm në...

Njoftim i rëndësishëm për shtesat për fëmijë

Është hapur aplikimi për shtesat për të gjithë fëmijët deri në moshën 16 vjeçare. Lajmin...