E enjte, 30 Mars, 2023

​Vitamina D nuk mbron nga COVID-19, zbulon studimi

- Advertisement1-

Në fillim të pandemisë, studimi i vëzhgimit sugjeroi që vitamina D parandalon njerëzit të prekeshin nga COVID-19 ose të vdisnin prej saj.


Por studiuesit nga Universiteti McGill në Quebec, Kanada, thonë se nuk kishte asnjë ndryshim në nivelet e vitaminës D midis njerëzve që bënë dhe nuk kontraktuan virusin.

- Advertisement -

Për më tepër, midis pacientëve që u sëmurën, pacientët me nivele të vitaminës D nuk kishin më pak të ngjarë të kishin një periudhë të rëndë të sëmundjes ose të shtroheshin në spital me sëmundjen.

Një studim i shkurtit 2021 nga Universiteti i Barcelonës zbuloi se Vitamina D zvogëlon vdekjet nga koronavirusi me 60 për qind. Një studim i marsit 2021 zbuloi se ‘vitamina e diellit’ ul rrezikun e kontraktimit të COVID-19 me shtatë për qind.

Por disa ekspertë të shëndetit thonë se ende nuk ka prova të mjaftueshme ‘që marrja e lëndës ushqyese që rrit imunitetin mund të parandalojë ose trajtojë COVID-19.

- Advertisement -

“Shumica e studimeve të vitaminës D janë shumë të vështira për t’u interpretuar pasi nuk mund të përshtaten për faktorët e njohur të rrezikut për COVID-19 të rëndë si mosha më e vjetër dhe që kanë sëmundje kronike, të cilat janë gjithashtu parashikues të vitaminës D të ulët”, tha bashkautori i studimit Guillaume Butler-Laporte pranë Universitetit McGil.

Për studimin e ri, botuar në revistën “PLOS Medicine”, ekipi shqyrtoi variante gjenetike të lidhura fuqimisht me rritjen e niveleve të vitaminës D.

Pjesëmarrësit ishin 4.134 individë të diagnostikuar me COVID-19, dhe 1.284.876 pa COVID-19, nga 11 vende.

- Advertisement -

Studiuesit përdorën një proces të njohur si randomizimi Mendelian, i cili shikon ndryshimin në gjenet specifike – në këtë rast, të lidhur me nivele të larta të vitaminës D – dhe ekzaminon efektin e saj në një sëmundje – në këtë rast, koronavirusin.

Ekipi donte të shihte nëse kishte një predispozitë gjenetike për nivele më të larta të vitaminës D ishte e lidhur me rezultate më pak të rënda në njerëzit që morën virusin.

Studiuesit nuk gjetën prova që lidhin nivele të larta të vitaminës D dhe një rrezik më të ulët të kontraktimit të COVID-19.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Psikologia Albina Krasniqi: Për t’i mësuar fëmijët, duhet t’u prijmë drejt sjelljeve që duhet t’i bëjnë

Këtë të shtunë në emisionin “Familja ime”, kemi diskutuar për sjelljen prosociale. Albina Krasniqi, udhëheqëse...

Duhet të reflektojmë nëse po “vrasim” apo jo fëmijët nga dashuria dhe padija? Nga Marsida Simo (Sociologe)

Pridërimi është një proces i gjatë dhe i vështirë. Duhet jo vetëm dije, informacione,...

Psikologia thirrje prindërve: Kujdes se çfarë emra u vëni fëmijëve, që ata të mos bullizohen

Psikologia Arbenisa Berisha-Gashi ka thënë që emri është me të vërtetë i rëndësishëm në...

Njoftim i rëndësishëm për shtesat për fëmijë

Është hapur aplikimi për shtesat për të gjithë fëmijët deri në moshën 16 vjeçare. Lajmin...